Super League | Ίδρωσε αλλά πάτησε κορυφή η ΑΕΚ- Άνετα ο Παναιτωλικός τον Πλατανιά

Στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League θα βρίσκεται η ΑΕΚ, τουλάχιστον για τις επόμενες 24 ώρες. Με πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου στο 61ο λεπτό η ΑΕΚ νίκησε τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ σε ματς της 21ης αγωνιστικής και επικεντρώνει πλέον το ενδιαφέρον της στην πρώτη αναμέτρηση με την Ντιναμό Κιέβου (15/2) για τους «32» του Europa League. Ντεμπούτο με την Ενωση πραγματοποίησε ο Νίκλας Χουλτ, ο οποίος μάλιστα αναδείχθηκε και MVP της αναμέτρησης.

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου θα μπορούσε να αποτελέσει θέμα σεμιναρίου για την ιδιαιτερότητα του ποδοσφαίρου. Ισως η καλύτερη φετινή ΑΕΚ σε επίπεδο δημιουργίας φάσεων, περιόρισε στο απόλυτο «μηδέν» μια ομάδα γεμάτη ταλέντο. Κι όμως στο 45΄ το αποτέλεσμα ήταν 0-0. Σ΄αυτό έπαιξαν ρόλο δύο παράγοντες. Αφενός δυο απίστευτες επεμβάσεις του Αθανασιάδη σε σουτ του Αραούχο (26΄) και Γκάλο (43΄), αφετέρου η φάση της… χρονιάς που έγινε στο 13΄. Στην προσπάθειά του να απομακρύνει ο Τριανταφυλλόπουλος «κρέμασε» τον Αθανασιάδη στέλνοντας τη μπάλα προς το τέρμα. Ομως εκατοστά πριν αυτή περάσει τη γραμμή, παρενέβη ο… Αραούχο και με ένα άγγιγμα την έστειλε στο δοκάρι! Είναι βέβαιο ότι η μπάλα θα κατέληγε στα δίχτυα αλλά ο Αργεντινός ήταν υπαίτιος που χάθηκε το (αυτο)γκολ!

Η ΑΕΚ κινδύνευσε να πληρώσει ακριβά την αστοχία των παικτών της όταν στο 57΄ και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ο Γεβγέν Σελίν έχασε την πρώτη ευκαιρία της ομάδας του μετά από κόρνερ του Τόνσο. Λίγο αργότερα ο Σελίν ήταν αυτός που βρήκε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή του Αστέρα σε προσπάθεια του Γκάλο. Το πέναλτι ανέλαβε ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος και άνοιξε το σκορ στο 61΄.

Τα πάνω-κάτω έφερε η αναγκαστική αλλαγή του άτυχου Παναγιώτη Κονέ (χάνει σίγουρα το ματς με Ντιναμό Κιέβου) και η μετατόπιση του Ροντρίγκο Γκάλο σε ρόλο κεντρικού χαφ, ελλείψει εναλλακτικής. Αυτό όμως ήταν παροδικό, καθώς η προσαρμογή του Γκάλο στη νέα του θέση έφερε ξανά την ισορροπία ανάμεσα στις γραμμές της ΑΕΚ.Ο Αραούχο αναζήτησε ξανά το γκολ αλλά βρέθηκε στην πιο άτυχη ημέρα της καριέρας του, αφού στο 80΄ με φανταστική ατομική ενέργεια «νίκησε» τον Αθανασιάδη, αλλά είδε τη μπάλα να χτυπάει ξανά στο δοκάρι! Στην εξέλιξη της φάσης ο γκολκίπερ του Αστέρα πραγματοποίησε ακόμα μία φοβερή απόκρουση σε βολίδα του Λιβάγια. Ο 25χρονος Αθανασιάδης ήταν ο αποκλειστικός υπεύθυνος που οι φιλοξενούμενοι έμειναν «ζωντανοί» στο ματς έως το 90΄, αλλά δεν κατάφεραν να «κλέψουν» το βαθμό.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώντας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Γαλανόπουλος (46΄ Κονέ, 57΄λ.τρ. Χριστοδουλόπουλος), Μοράν, Γκάλο, Μασούντ, Μπακασέτας (46΄ Λιβάγια), Αραούχο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Πασαλίδης (87΄ Μαντίντα), Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (77΄ Δουβίκας), Τόνσο, Καλτσάς (55΄ Σελίν), Μανιάς

Παναιτωλικός- Πλατανιάς 3-0

Ο Παναιτωλικός σημείωσε από ένα γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου (7΄ Ρόσα, 57΄ Τσοκάνης), πέτυχε κι ένα τρίτο (87΄ Ρόσα) στο λυκόφως του αγώνα κι επικράτησε στο Αγρίνιο του ουραγού Πλατανιά με 3-0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, βελτιώνοντας την παρουσία του στην κατάταξη, καθώς ανέβηκε στην 11η θέση.

Το έργο των γηπεδούχων έγινε εξαρχής πιο εύκολο μετά το γρήγορο τέρμα που πέτυχαν. Στο 7ο λεπτό ο Ρόσα πήρε την μπάλα πλάγια αριστερά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, κοντρόλαρε με το αριστερό και σούταρε με το δεξί πόδι, για να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ. Οι Κρήτες είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 30΄, όταν στο γύρισμα από αριστερά του Ενσικουλού προς τον Νίλι ο Τσοκάνης βρήκε την μπάλα με τον Κυριακίδη να διώχνει και στο ριμπάουντ ο Δημούτσος σούταρε από 2 μέτρα, με τον Τσοκάνη να διώχνει σε κόρνερ με σωτήρια προβολή.

Ο Έλληνας μέσος του Παναιτωλικού δεν αρκέστηκε πάντως στα αμυντικά καθήκοντά του, αλλά φρόντισε να πλαισιώσει την πολυσχιδή παρουσία του με το γκολ που έβαλε την ασφαλιστική δικλείδα στη νίκη της ομάδας του. Στο 57΄ οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση, ο Μαρινάκης σέντραρε και ο Τσοκάνης, που είχε πάρει θέση στο δεύτερο δοκάρι, έγραψε το 2-0 με κεφαλιά. Στη συνέχεια το παιχνίδι ατόνησε, έως ότου ο Ρόσα ξεσηκώσει εκ νέου τους φίλους της ομάδας του σκοράροντας το 3-0 με απίθανο δεξί βολέ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Ροντρίγκες (70΄ Χαντάκιας), Τσοκάνης, Μπεχαράνο, Μάρκος Πάουλο, Ρόσα, Κλέσιο (58΄ Μάζουρεκ), Ντίας, Γουίλιαν (82΄ Βασιλούδης)

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Πλιάτσικας (46΄ Πετρόπουλος), Ντικαμονά (88΄ Στάμου), Καρυπίδης, Κοροβέσης (67΄ Κασάλιτσα), Αγγελόπουλος, Μάλσα, Νίλι, Ενσικουλού, Δημούτσος, Ουντότζι

Απόλλων Σμύρνης- Λεβαδειακός 1-1

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν ο Απόλλωνας Σμύρνης και ο Λεβαδειακός στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής. Οι γηπεδούχοι, για τους οποίους ήταν η τρίτη συνεχής ισοπαλία και δεύτερη σερί που δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν το 1-0 (είχε προηγηθεί το ματς με τον Πλατανιά), προηγήθηκαν με τον Μπαρτολίνι στο 54΄ και οι «πράσινοι» ισοφάρισαν με τον Γιακουμάκη στο 67΄.

Οι γηπεδούχοι είχαν μεν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο εικοσάλεπτο, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν, ενώ απειλήθηκαν άμεσα σε μία αντεπίθεση των Βοιωτών, στο 16ο λεπτό. Η άμυνα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» απουσίαζε από τη φάση, επιτρέποντας στον Καθάριο να μπει από δεξιά και να γυρίσει στον Μαρκόβσκι, ο οποίος (από οριακή θέση οφσάιντ) αν και μόνος απέναντι στον Τσόβιτς δεν βρήκε την μπάλα σωστά και ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα μπλόκαρε.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου «ανταπέδωσαν» στο 30΄, όταν οι Ναδάλες – Ντεβέσα συνδυάστηκαν έξοχα, ο δεύτερος βγήκε απέναντι στον Επασί, αλλά δεν κατόρθωσε να περάσει την μπάλα πάνω από το σώμα του και ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού απέκρουσε. Το ημίχρονο έκλεισε με μια δεύτερη πολύ μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και σε νέα αντεπίθεση ο Νιασέ σούταρε χωρίς πίεση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άστοχα όμως.

Ο Απόλλωνας ήταν, τελικώς, η ομάδα που έφτασε στο γκολ, στο 54ο λεπτό: ύστερα από εκτέλεση κόρνερ ο Τσαμπούρης δεν απομάκρυνε την μπάλα, ο Παπάζογλου τη γύρισε με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας και ο 36χρονος Μπαρτολίνι πετάχτηκε και με το αριστερό «νίκησε» τον Επασί, σημειώνοντας το τρίτο εφετινό τέρμα του στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν το χάρηκαν για πολύ, αφού στο 67΄ ο Πέτρος Γιακουμάκης ισοφάρισε με ένα εξαιρετικής εκτέλεσης γκολ, όταν ο Μπελγκαζουανί έβγαλε την μπαλιά στον κενό χώρο και ο Έλληνας επιθετικός σούταρε με τη μία 3-4 μέτρα έξω από την περιοχή.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η αποβολή του Λεονάρντο με δεύτερη κίτρινη κάρτα, η οποία ανακλήθηκε στη συνέχεια από τον διαιτητή Θάνο ύστερα από διαβούλευση με τον βοηθό του, καθώς διαπιστώθηκε ότι στην παράβαση (φάουλ) είχε υποπέσει ο Αντιλέχου!

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Τσόβιτς, Κοντοές, Ναδάλες (71΄ Αλίβοντιτς), Κονέ (87΄ Τσουκαλάς), Ζησόπουλος, Αλμπάνης, Καστιγέχος, Παπάζογλου, Στάθης, Μπαρτολίνι, Ντεβέσα (46΄ Ανιέτε)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Αντιλέχου, Ντιόγκο (27΄ Ζαραδούκας), Μαρκόβσκι, Νιασέ (59΄ Μπελγκαζουανί), Ομπιόρα, Γιακουμάκης, Καθάριος (72΄ Καραχάλιος), Μητρόπουλος, Τσαμπούρης, Λεονάρντο