Φιέστα τίτλου | 3-0 η ΑΕΚ τον Παναθηναϊκό

Σε… πάρτι κατάκτησης του πρωταθλήματος εξελίχθηκε το αθηναϊκό ντέρμπι ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, με την “Ένωση” να κερδίζει εύκολα 3-0 και ουσιαστικά να “κλειδώνει” το πρωτάθλημα.

Το σύνολο του Μανόλο Χιμένεθ διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας από τον 2ο ΠΑΟΚ και τίποτα δε φαίνεται να μπορεί να της στερήσει τον τίτλο της Super League.

Στο αγωνιστικό, οι “πράσινοι” μπήκαν δυνατά στο ματς και απείλησαν πολύ νωρίς με τον Κουλιμπαλί ο οποίος υποχρέωσε τον Μπάρκα σε εξαιρετική απόκρουση. Οι “κιτρινόμαυροι” ισορρόπησαν το παιχνίδι και στο 30′ άνοιξαν το σκορ με εξαιρετικό κατέβασμα του Αραούχο από σέντρα του Χριστοδουλόπουλου και άπιαστο σουτ. Τα δεδομένα άλλαξαν εν πολλοίς όταν στο 34′ ο Ινσούα αντίκρισε την 2η κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της στο 52′ όταν μετά από γύρισμα του Χουλτ, κανείς αμυντικός του Παναθηναϊκού δε μπόρεσε να απομακρύνει και ο επερχόμενος Γκάλο πλάσαρε τον Βλαχοδήμο. Στο 58′ φοβερή ενέργεια του Λάζαρου που πέρασε 2 αμυνόμενους, σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. 10 λεπτά αργότερα, ο Μπακασέτας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αραούχο με καλοζυγισμένη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια, πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το 3-0.

Στο 79′ η ΑΕΚ θα μπορούσε να ανεβάσει και άλλο το δείκτη του σκορ αλλά και πάλι η μπάλα δεν της έκανε το χατήρι σταματώντας στο δοκάρι, σε σουτ του Μπακασέτα.

ΠΑΕ Παναθηναϊκός: «Δεν υπάρχει καμία αποβολή»

Ο Παναθηναϊκός από το 34′ έπαιζε με παίκτη λιγότερο στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, καθώς ο Ινσούα είδε δύο κίτρινες και αποβλήθηκε. Ωστόσο, η αποβολή αυτή έφερε την αντίδραση και της ΠΑΕ Παναθηναϊκός.

Συγκεκριμένα οι «πράσινοι» έγραψαν στα social media: «Αποβολή για τον Ινσούα με δεύτερη κίτρινη. Με 10 η ομάδα μας. Καμία αποβολή δεν υπάρχει. Το ίδιο ισχύει και για τις κίτρινες που δόθηκαν σε Κουρμπέλη κ Ινσούα στην αρχή του αγώνα…»