Με… κόντρα ένα βήμα πριν τους “16” η Ισπανία

Σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους “16” του Μουντιάλ έκανε η Ισπανία, η οποία επικράτησε δύσκολα με 1-0 του μαχητικότατου και σκληροτράχηλου Ιράν με γκολ- κόντρα του Ντιέγκο Κόστα. κια πλέον οι “φούριας ρόχας” ισοβαθμούν στην 1η θέση του β’ ομίλου με την Πορτογαλία.

Κακό σε ποιότητα ήταν το πρώτο ημίχρονο, καθώς το σκληρό παιχνίδι και οι προσωπικές μονομαχίες κυριάρχησαν. Οι Ισπανοί είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δυσκολεύονταν να φανούν απειλητικοί στην αντίπαλη περιοχή. Χαρακτηριστικό είναι πως με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου, οι Ιρανοί είχαν περιοριστεί στο ένα τρίτο του γηπέδου, αμυνόμενοι αποτελεσματικά. Οι αξιόλογες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες, καθώς, οι μεν Ίβηρες δε μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη αντίπαλη άμυνα, οι δε Ιρανοί, ήταν αναποτελεσματικοί στις επιθέσεις που επιχείρησαν. Η μοναδική αξιοσημείωτη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 42’, όταν ο Νταβίντ Σίλβα βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Χοσεϊνί έδιωξε σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ιέρο φάνηκε οτι μπήκαν αποφασισμένοι να σκοράρουν από νωρίς. Έφτασαν κοντά στο να το πετύχουν, όταν στο 49’ ο Πικέ αρχικά, δε μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στην εστία, καθώς οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στη γραμμή. Στην εξέλιξη της φάσης ο Βάθκεθ σούταρε, αλλά ο Μπεϊρανβάντ με διπλή επέμβαση έβγαλε σε κόρνερ. Στο 53’ σε μια ωραία αντεπίθεση, ο Ανσαριφάρντ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, μετά από σέντρα του Ινιέστα, οι Ιρανοί προσπάθησαν να διώξουν, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ντιέγκο Κόστα και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1. Οι παίκτες του Κεϊρόζ δεν το έβαλαν κάτω και πίεσαν για την ισοφάριση, στο 62’ ο Εζαλοταχί σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 82’ ο Αμίρι έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του Ταρεμί, ο οποίος αστόχησε από πολύ κοντά.

ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρόζ): Μπεϊρανβάντ, Ραμίν, Χοσεϊνί, Πουραλιγκάντζι, Χατζισαφί (69’ Μοχαμαντί), Ομίντ, Εζατολαχί, Ανσαριφάρντ (75’ Γιαχανμπάκς), Μεχντί, Αμίρι (86’ Γκόντος), Αζμούν

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Καρβαχάλ, Πικέ, Ράμος, Ζόρντι Άλμπα, Ινιέστα (71’ Κόκε), Μπουσκέτς, Σίλβα, Ίσκο, Βάθκεθ (79’ Ασένσιο), Ντιέγκο Κόστα (89’ Ροντρίγκο)