Στα προημιτελικά η Κροατία- Νίκησε τη Δανία στη… ρώσικη ρουλέτα

Η Κροατία θα είναι αντίπαλος της Ρωσίας ((7/7, Σότσι), στα προημιτελικά του Μουντιάλ 2018, αφού σε αγώνα γα τη φάση των «16» που έγινε στο Νίζνι Νόβγκοροντ επικράτησε στα πέναλτι 3-2 της Δανίας. Τόσο η κανονική διάρκεια όσο και η παράταση έληξαν 1-1.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το ματς, καθώς στο πρώτο μόλις λεπτό η Δανία άνοιξε το σκορ όταν ο Ματίας Γιόργκενσεν σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, με τον τερματοφύλακα Σούμπασιτς να μην μπορεί να διώξει μια φαινομενικά εύκολη μπαλιά.

Ωστόσο, πριν ακόμα κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Δανών, η ομάδα του Ντάλιτς έφερε το ματς στα ίσια. Συγκεκριμένα, στο 4’ ύστερα από… καραμπόλα σε πόδια αμυντικών, η μπάλα στρώθηκε στον Μάντζουκιτς, που από κοντά δε δυσκολεύτηκε και ισοφάρισε σε 1-1.

Η συνέχεια δεν ήταν ίδιο συναρπαστική. Ο ρυθμός έπεσε αρκετά και παρόλο που η Κροατία είχε την κατοχή, δεν την εκμεταλλεύτηκε, αφού περιορίστηκε σε παιχνίδι κέντρου και οι όποιες μακρινές μπαλιές επιχείρησε, δεν απείλησαν την αντίπαλη άμυνα. Από την άλλη, οι Σκανδιναβοί αμύνονταν αποτελεσματικά, προσπαθώντας να βγουν στην κόντρα, χωρίς όμως επιτυχία. Μέχρι τη λήξη του 45λεπτου ελάχιστες ήταν οι καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τους δύο τερματοφύλακες να επεμβαίνουν αποτελεσματικά όποτε χρειάστηκε.

Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό. Ωστόσο, η Δανία ισορρόπησε όσον αφορά στην κατοχή και έβγαινε μπροστά με μεγαλύτερη ευκολία. Όμως, όσες φορές οι παίκτες της έγιναν επικίνδυνοι στην αντίπαλη περιοχή, τελικά δε βρήκαν στόχο. Οι Κροάτες έμοιαζαν αποδιοργανωμένοι και δε θύμιζαν σε τίποτα την ομάδα που είδαμε στη φάση των ομίλων. Οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν μπροστά στους δύο γκολκίπερ, δεν τους ανησύχησαν ιδιαίτερα και δε βρήκαν ποτέ στόχο. Στα τελευταία λεπτά αμφότερες έχασαν από μία ευκαιρία να σκοράρουν, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί ο Μόντριτς θα μπορούσε να τελειώσει το ματς και να δώσει την πρόκριση στην Κροατία, αλλά ο Σμάιχελ είχε… άλλη άποψη. Συγκεκριμένα, στο 115’ ο Γιόργκενσεν ανέτρεψε τον Ρέμπιτς μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο άσος της Ρεάλ Μαδρίτης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά τερματοφύλακας των Δανών μπλόκαρε και κράτησε το 1-1 κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί οι τερματοφύλακες είχαν τον πρωταγωνιστικό ρόλο, με τον Σούμπασιτς να αποκρούει τρία και τον Σμάιχελ δύο. Στο κρίσιμο τελευταίο ο Ράκιτιτς ευστόχησε και έδωσε στην Κροατία την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία.

Τα πέναλτι: Έρικσεν (απόκρουση Σούμπασιτς) 0-0 Μπάντελ 0-0 (απόκρουση Σμάιχελ) 0-0 Κίαερ (γκολ) 0-1 Κράμαριτς (γκολ) 1-1 Κρον Ντέλι (γκολ) 1-2 Μόντριτς (γκολ) 2-2 Σένε (απόκρουση Σούμπασιτς) 2-2 Πίβαριτς (απόκρουση Σμάιχελ) 2-2 Ν. Γιόργκενσεν (απόκρουση Σούμπασιτς) 2-2 Ράκιτιτς (γκολ) 3-2

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βίντα, Βρσάλικο, Λόβρεν, Στρίνιτς (81’ Πίβαριτς), Μόντριτς, Ράκιτιτς, Πέρισιτς (97’ Κράμαριτς), Μπρόζοβιτς (71’ Κόβασιτς), Ρέμπιτς, Μάντζουκιτς (108’ Μπάντελ)

ΔΑΝΙΑ (Άγκε Χαρέιντε): Σμάιχελ, Κνούντσεν, Κίαερ, Κρίστενσεν (46’ Σένε), Ντιλέινι (98’ Κρον Ντέλι), Ντάλσγκααρντ, M. Γιόργκενσεν, Έρικσεν, Πόουλσεν, Μπρεϊθγουέιτ (106’ Σίστο), Κορνέλιους (66’ Ν. Γιόργκενσεν)