Μετά από 12 χρόνια και πάλι στον τελικό οι Γάλλοι | Νίκησαν 1-0 το Βέλγιο

Στον τελικό του Παγκόσμιου Κυπέλλου θα βρεθεί μετά από 12 χρόνια η Γαλλία, που επικράτησε με σκορ 1-0 του Βελγίου στον ημιτελικό της διοργάνωσης χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Ουμτιτί.

Οι «τρικολόρ» την Κυριακή 15 Ιουλίου θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν στη Μόσχα το δεύτερο παγκόσμιο τίτλο τους, απέναντι στη νικήτρια του σημερινού ημιτελικού Αγγλία-Κροατία

Στα αγωνιστικά, το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με το Βέλγιο να έχει την εδαφική υπεροχή και να απειλεί συχνά την εστία του Γιορίς, ωστόσο η Γαλλία είχε τη σημαντικότερη ευκαιρία του 45λέπτου. Στο 13’ μετά από ωραία πάσα του Πογκμπά για τον Εμπαπέ, ο Κουρτουά βγήκε γρήγορα και μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντε Μπρόινε έβγαλε την κάθετη για τον Αζάρ, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν άστοχο. Στο 19’ ο Αζάρ και πάλι δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Βαράν με κεφαλιά έδιωξε σε κόρνερ. Οι Βέλγοι απείλησαν και πάλι στο 22’ με τον Γιορίς όμως να πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση στο σουτ Αλντερβάιρελντ. Οι «τρικολόρ» απείλησαν στο 31’, όταν κεφαλιά του Ζιρού πέρασε άουτ, ενώ έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 39’, όταν μετά από κίνηση του Εμπαπέ, η μπάλα έφτασε στον Παβάρ που έκανε το πλασέ μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κουρτουά απέκρουσε με το δεξί του πόδι.

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ανήκει στους «κόκκινους διάβολους», με τον Λουκάκου να πιάνει μια κεφαλιά στο 48’, αλλά να στέλνει άουτ την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα (51’) οι Γάλλοι πήραν κεφάλι στην αναμέτρηση, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκριεζμάν, ο Ουμτιτί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Στο 56’ με εξαιρετικό τακουνάκι ο Εμπαπέ έβγαλε τετ-α-τετ τον Ζιρού με τον Κουρτουά, αλλά ο επιθετικός των Γάλλων δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του. Οι Βέλγοι προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσια, αλλά στο 61’ ο Ντε Μπρόινε δεν έπιασε καλά το σουτ και στο 65’ μετά από σέντρα του Μέρτενς, ο Φελαϊνί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Γιορίς. Στο τελυταίο δεκάλπτο του ματς οι Βέλγοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η άμυνα της Γαλλίας άντεξε και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντέζ, Πογκμπά, Καντέ, Εμπαπέ, Γκριζμάν, Ματουιντί (86’ Τολισό), Ζιρού (85’ Ενζονζί)

ΒΕΛΓΙΟ (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Βερτόγκεν, Κομπανί, Αλντερβέιρελντ, Ντεμπελέ (60’ Μέρτενς), Φελαϊνί (80’ Καράσκο), Βίτσελ, Τσαντλί (90+1’ Μπατσουαγί), Ντε Μπρόινε, Αζάρ, Λουκάκου