Super League | Έφτανε ένα… τρίλεπτο για το 2Χ2 του Άρη- Πέρασε από Νέα Σμύρνη ο ΠΑΟΚ

ΆΡΗΣ-ΑΕΛ 2-0

Τη δεύτερη νίκη του πανηγύρισε ο Άρης, που επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ στο Καυτανζόγλειο (λόγω έργων αποκατάστασης που γίνονται στον χλοοτάπητα «Κλεάνθης Βικελίδης»).

Οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο απειλητικοί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και αφού είχαν ένα δοκάρι χρειάστηκαν τρία λεπτά για να «καθαρίσουν» το ματς, την ώρα που οι «βυσσινί» περιορίστηκαν κυρίως στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Στο πρώτο ημίχρονο η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους «κιτρινόμαυρους» σημειώθηκε στο 32’, όταν ο Τζανακάκης έκανε το γέμισμα, αλλά ο αμαρκάριστος Ντιγκινί πλάσαρε ψηλά άουτ. Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τον Άρη να πιέζει για το γκολ, ενώ οι Θεσσαλοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 65’, με τον Γκοΐκοβιτς να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Κουέστα, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 71’ η κεφαλιά του Γιουνές σταμάτησε στο δοκάρι και ένα λεπτό αργότερα (72’), ο Τυνήσιος επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το στήθος για το 1-0. Στο 75’ οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη, όταν μετά από σέντρα του Γκαρσία, ο Ντιγκινί σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Γκόλια και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

ΆΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Βέλεθ, Δεληζήσης, Μπάσα, Ματίγια (81’ Μενέντες), Γκαρσία, Ντιγκινί (77’ Κολάσο), Γκάμα (85’ Ναζλίδης), Γιουνές.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Γρομητσάρης, Γκόλιας, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Πίτι, Μιλοσάβλιεβιτς, Σαχίτι (46’ Καρανίκας), Ντέλετιτς (77’ Μορσί), Κούνιτς (64’ Νούνιτς), Γκοϊκοβιτς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΠΑΟΚ 0-1

Με γκολ του Ελ Καντουρί στο 68ο λεπτό, ο «Δικέφαλος» πέρασε με 1-0 από τη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο, τέσσερις ημέρες μετά τη βαριά ήττα από την Μπενφίκα και τον αποκλεισμό από το Champions League.

Οι γηπεδούχοι ήταν δραστήριοι και προσπάθησαν να βρουν χώρους στην αντεπίθεση, καθώς για άλλη μια φορά η άμυνα του «Δικέφαλου» έπαιζε ψηλά στο γήπεδο. Ύστερα από αρκετά «μπλοκ» εκατέρωθεν στις τελικές προσπάθειες, η πρώτη αξιόλογη στιγμή καταγράφηκε στο 27ο λεπτό όταν η κεφαλιά του Ελ Καντουρί αποκρούστηκε με τα πόδια από τον Μανοΐλοβιτς. Οι «κυανέρυθροι», από την πλευρά τους, φάνηκαν στο 41ο και 42ο λεπτό, όταν ο Πασχαλάκης απέκρουσε τα σουτ των Ντουρμισάι και Σπιριντόνοβιτς, αντίστοιχα.

Στο 59΄ ο Σπιριντόνοβιτς ταλαιπώρησε την άμυνα του ΠΑΟΚ από τα αριστερά αλλά καθυστέρησε και δεν τελείωσε καλά τη φάση, για να πάρει προβάδισμα ο «Δικέφαλος» στο 68, όταν ο Ελ Καντουρί κινήθηκε ωραία από την αριστερή πλευρά, μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Μανοΐλοβιτς με αριστερό συρτό σουτ, για το 0-1.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Ντομίνγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Κεϊτά, Μασούρας, Σπιριντόνοβιτς (85΄ Σίντι Αλί), Καμαρά (65΄ Μανθάτης), Ντουρμισάι

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Χατσερίντι, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σάκχοφ, Μαουρίτσιο, Ουάρντα, Πέλκας (67΄ Ακπόμ), Ελ Καντουρί (80΄ Λημνιός), Πρίγιοβιτς (85΄ Κάνιας)