Super League | Αγχώθηκε, αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ -ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 2-1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 2-1 του Αστέρα Τρίπολης και έκανε το 3Χ3 στο πρωτάθλημα, πιάνοντας την ΑΕΚ στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ οι Αρκάδες παραμένουν χωρίς βαθμό, με τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς.

Οι “ερυθρόλευκοι” στο 5′ είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και στο 18′ άνοιξαν το σκορ με τον Καμαρά, με σουτ «φωτοβολίδα» να κάνει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 67΄ με τον Τόνσο, που είχε μπει λίγο νωρίτερα και σκόραρε με διπλή προσπάθεια, καθώς το πρώτο σουτ είχε αποκρουστεί από τον Γιαννιώτη.

Στο 86΄ μάλιστα παραλίγο να γίνει το 1-2, όταν ο Μιράντα έκανε κακό υπολογισμό, ο Τόνσο σούταρε και η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη. Τελικά η λύτρωση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ποντένσε σέντραρε από αριστερά, ο Γκερέρο έκανε κεφαλιά πάσα για τον Νάτχο και εκείνος με δεξί σουτ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά (84΄ Νάτχο), Μπουχαλάκης, Φορτούνης (74΄ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος (72΄ Χασάν), Γκερέρο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Ορτέγκα, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης, Καλτσάς (61΄ Τόνσο), Κώτσιρας (46΄ Φερνάντεζ), Μανιάς (79΄ Βαλιέντε)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΛΑΜΙΑ 1-0

Μετά τη «λευκή» ισοπαλία με την Ξάνθη ο Ατρόμητος επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 1-0 της Λαμίας. Οι Περιστεριώτες με το «τρίποντο» που πήραν έφτασαν τους εφτά βαθμούς, ενώ στο 0 παραμένει η ομάδα της Φθιώτιδας, που στο ντεμπούτο του Μάκη Χάβου στην τεχνική ηγεσία, γνώρισε την τρίτη της ήττα σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

Στα αγωνιστικά, η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκει στους φιλοξενούμενους. Στο 22’ ο Μπερτόλιο έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον Βασιλαντωνόπουλο, που έκανε το σουτ, κέρδισε τον Μέγιερι, όμως την τελευταία στιγμή ο Καρασαλίδης με προβολή παραχώρησε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τις ευκαιρίες στο 41’, όταν μακρινό σουτ του Μάντσον έδιωξε δύσκολα ο Σαράνοφ και δύο λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ. Στο 43’ μετά από σέντρα του Μάντσον ο Κουλούρης προ κενής εστίας έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι παίκτες της Λαμίας προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος, αλλά τόσο το σουτ του Μπερτόλιο (47’) όσο και του Μπαράλες (50’) πέρασαν άουτ. Στο 58’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Δημούτσος. Ο Ατρόμητος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα, χάνοντας ευκαιρίες με Ούμπιντες (81’) και Ενσικουλού (83’), ενώ η Λαμία έχασε τεράστια ευκαιρία να «κλέψει» τον βαθμό στο 85’, όταν απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον σταμάτησε στο δοκάρι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Χατζησαΐας, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Σάκιτς, Γιαννούλης, Βασιλακάκης (78’  Κωτσόπουλος), Μάντσον (71’ Ούμπιντες), Ενσικουλού, Ουγκράι (60΄ Μπουσουλάτζιτς), Κουλούρης.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασιάδης (38΄Καρυπίδης), Αντέτζο, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπλάζιτς, Καραγκούνης (62’ Επστάιν), Μπερτόλιο, Καραμάνος (70’ Σκόνδρας), Μπαράλες.

ΑΕΛ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-3

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με το “τρίποντο” από τη Λάρισα, όπου επικράτησε 3-1 της ΑΕΛ. Οι “πράσινοι” άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό, όταν  ο Μπουζούκης είδε τον Γιόχανσον λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, ο Σουηδός προχώρησε και πλάσαρε τον Κρίστινσον για το 0-1.

Στο 63ο λεπτό και πάλι ο Γιόχανσον πήρε τη μπάλα πίσω από το κέντρο, πέρασε όποιον βρέθηκε στο δρόμο του και μπαίνοντας στην περιοχή πλάσαρε για το 0-2.  Δύο λεπτά αργότερα ο Μαυρομάτης πήγε απρόσεκτα στην μπάλα, τη βρήκε με το χέρι και ο Κομίνης έδειξε τα 11 βήματα, με τον Φατιόν να νικά τον Διούδη, να μειώνει σε 1-2 στο 66΄ και να δίνει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αλλά το πέναλτι του Κούνιτς στο 88΄ (χέρι) και η ψυχραιμία του Χατζηγιοβάνη από την άσπρη βούλα στο 89΄, έγραψαν το τελικό 1-3.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον Καρανίκας, Γκοΐκοβιτς, Γρομητσάρης, Χούμπτσεφ (54΄ Κούνιτς), Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (84΄ Κόεφ), Σαχίτι (46΄ Λεοζίνιο), Μόρσι, Πίτι, Ντέλετιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα, Κουρμπέλης (87΄ Χατζηθεοδωρίδης), Τζανδάρης, Κάτσε, Μπουζούκης (76΄ Πούγγουρας), Χατζηγιοβάνης, Καμπετσής (55΄ Βέργος)

ΞΑΝΘΗ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 1-1

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε η αναμέτρηση Ξάνθη-Παναιτωλικός, στα Πηγάδια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21΄ με τον Μοράρ, μετά από ολέθριο λάθος του Ζίφκοβιτς αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Γέντρισεκ στο 42΄.

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβιτς): Ζίβκοβιτς, Καμαρά, Κασάδο, Σιλά, Γέντρισεκ, Λισγάρας, Κίκε, Σάρπονγκ (63΄ Κάστρο), Καντά (82΄ Σουλεϊμάν), Κοβάσεβιτς (79΄ Ντε Λούκας), Μπαξεβανίδηs

Παναιτωλικός (Τραΐανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης, Έρικσον, Μάζουρεκ, Ντίας, Ουίλιαν (80΄ Λουσέρο), Μάνα (46΄ Λιόβας), Μοράρ (87΄ Καμαρά).