Super League | Αυτογκόλ και πρώτη ήττα για Άρη

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΑΡΗΣ 1-0

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Άρης στους “Ζωσιμάδες”, όπου ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με σκορ 1-0 με το αυτογκόλ του Δεληζήση.

Το αυτογκόλ του Δεληζήση στο 65ο λεπτό ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη, κι έτσι οι “κίτρινοι” γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Από την άλλη, αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας νίκη για τους Ηπειρώτες έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές.
Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία στα πρώτα λεπτά και τους παίκτες του Πετράκη να έχουν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Ωστόσο, σταδιακά ισορρόπησαν και άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί στην περιοχή του Κουέστα. Παρόλα αυτά, η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ανήκε στους Θεσσαλονικείς. Στο 29’ μετά από πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, ο Ματέο Γκαρσία σούταρε από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, όμως η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Βελλίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν ο ίδιος, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή της μπάλας. Στο 65’ στη φάση που έκρινε, τελικά, το ματς. Στο σουτ του Λεό μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Δεληζήση, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κουέστα για το 1-0. Από εκεί και πέρα, οι “κίτρινοι” πίεσαν για την ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Αξίζει να αναφερθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα, οπαδοί του ΠΑΣ πέταξαν φειγ βολάν, αντιδρώντας με αυτόν τον τρόπο στις καλές σχέσεις του ιδιοκτήτη της ομάδας, Γιώργου Χριστοβασίλη με τον Ιβάν Σαββίδη.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Σκόνδρας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μπουκουβάλας, Νικολιάς, Λίλα, Βιντάλ (90’ Σιόντης), Τσικάρσκι, Μυστακίδης (63’ Κρίζμαν), Λεό (75’ Αθανασιάδης)

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Βέλεθ, Κολάσο, Ματίγια, Μπάσα (80’ Σιώπης), Ντιγκινί (80’ Ναζλίδης), Γκαρσία (80’ Μαρτίνες), Γκάμα, Γιουνές

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΑΕΛ 2-0

Νίκησε χωρίς να ζοριστεί ο Ατρόμητος

Χωρίς να εντυπωσιάσει ο Ατρόμητος επικράτησε με 2-0 της ΑΕΛ στο Περιστέρι για την 4η αγωνιστική της Super League και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Μπρούνο στο 54′ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Ουγκράι στο 85′ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι «βυσσινί» τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Χούμπτσεβ στο 70′.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς (87΄ Νάτσο), Χατζηισαϊας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσουλάτζιτς, Βασιλακάκης (78’ Μούγιακιτς), Μπρούνο, Ουγκράι, Κουλούρης (83’ Κωστόπουλος)

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Γκόλιας, Γρομητσάρης, Μόρσι (46’ Λεοζίνιο), Χούμπτσεβ, Καρανίκας, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς, Κόεφ (46’ Πίτι), Κούνιτς (80’ Μπαργκάν).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 2-0

Έκαναν «σεφτέ» οι Αρκάδες

Μετά από τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, ο Αστέρας Τρίπολης πανηγύρισε χθες την πρώτη του φετινή νίκη, επικρατώντας άνετα με 2-0 του Απόλλωνα Σμύρνης στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», υποχρεώνοντας έτσι την «Ελαφρά Ταξιαρχία» στην τέταρτη διαδοχική ήττα της.

Οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν από νωρίς. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Κυριακόπουλος με δυνατή εκτέλεση φάουλ αιφνιδίασε τον Χουάντερσον και πέτυχε το 1-0. Στο 10’ ο Τόνσο έβγαλε ωραία τον Μανιά, που με πλασέ σημείωσε το 2-0 για τους «κυανοκίτρινους». Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά στο 18’ ο Τριάδης έστειλε την μπάλα άουτ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 32’ ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα την προσπάθεια του Πέδρο. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ, αλλά ο Χουνάντερσον είπε «όχι» τόσο στο σουτ του Φερνάντεθ (39’) όσο και σε αυτό του Τόνσο (40’).

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους Αρκάδες να ανεβάζουν στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 80’ ο Τσιλιανίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χουάντερσον, ενώ στο 83’ σε σουτ του Καλτσά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης (82’ Μπελόκ), Φερνάντεζ, Τόνσο (60’ Καλτσάς), Μανιάς (72’ Δουβίκας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλμπέρτο Μοντεγουάδο): Χουάντεσρον, Κοντοές, Ναδάλες, Λούκιτς, Βαφέας, Γκονζάλες, Ντουρσό (61’ Γκάρος), Μπεντινέλι, Πέδρο (66’ Μάντζιος), Ακόστα (60’ Κονέ), Τριάδης.