Προκριματικά Euro 2020: 2-2 η Εθνική στη Βοσνία

Στο πρώτο 20λεπτο η Εθνική μας ομάδα αδίκησε τον εαυτό της όπου και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τη Βοσνία στη Ζένιτσα, ωστόσο στο 2ο ημίχρονο συνήλθε, έφερε το ματς στα ίσια και εν τέλει μάλλον δεν είναι ευχαριστημένη από το τελικό 2-2 για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020.

Οι Βόσνιοι μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 10′  μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιάνιτς ο αμαρκάριστος Βίστσα με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Βλαχοδήμο και έκανε το 1-0, ενώ 5′ λεπτά αργότερα κέρδισαν φάουλ σε καλή θέση, στο τείχος κάθισε μόνο ένας παίκτης και ο Πιάνιτς τιμώρησε την Εθνική γράφοντας το 2-0.

Στην επανάληψη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε αποφασισμένο να διεκδικήσει ό,τι μπορούσε από το ματς. Στο 63′ ο Ολλανδός ρέφερι υπέδειξε το σημείο του πέναλτι σε ανατροπή του Φορτούνη μέσα στην περιοχή, το εκτέλεσε ο ίδιος και μείωσε σε 2-1, ενώ δύο λεπτά μετά ο Πιάνιτς αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Ζέκα.

Στο 85′ η Εθνική μας ομάδα έφερε το ματς στα ίδια. Ο Ζέκα σέντραρε από δεξιά και ο Κολοβός με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΒΟΣΝΙΑ: Σέχιτς, Μπέσιτς, Κολάσινατς, Μπίτσακτσιτς, Σουνιτς, Ντούλιεβιτς (80’Μιλόσεβιτς), Βίστσα, Ζουκάνοβιτς, Τσίμιροτ (93’Κρούνιτς), Πιάνιτς, Ντζέκο (90’Γκόγιακ).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Σιόβας, Μπακάκης (79’Κουλούρης), Κούτρης, Παπασταθόπουλος, Κουρμπέλης (67’Κολοβός), Σάμαρης, Μπουχαλάκης (46’Μασούρας), Ζέκα, Φορτούνης, Δώνης.