Ρίχνεται στη μάχη του Μουντομπάσκετ η Εθνική

Άρχισε χθες στην Κίνα το Παγκόσμιο Κύπελλο του μπάσκετ με τη συμμετοχή 32 ομάδων και η Εθνική μας μπαίνει στη μάχη του σήμερα, Κυριακή (3 μ.μ.), όπου θα αναμετρηθεί με το Μαυροβούνιο.

Η συνέχεια θα δοθεί την Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου με τη Βραζιλία και το τελευταίο ματς της πρώτης φάσης για την Ελλάδα θα διεξαχθεί την Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου κόντρα στη Νέα Ζηλανδία (κι αυτές οι αναμετρήσεις στις 3 μ.μ., ώρα Ελλάδας).

Το Μαυροβούνιο, με ηγέτες τον εμβληματικό αρχηγό Bojan Dubljevic και τον σταρ του ΝΒΑ Nikola Vucevic, είναι σίγουρο πως θα αποτελέσει έναν σκληρό αντίπαλο για την Εθνική μας στην πρώτη του εμφάνιση σε Παγκόσμιο Κύπελλο, αλλά ο στόχος της «γαλανόλευκης» είναι να νικήσει σ’ όλα τα ματς της πρώτης φάσης της διοργάνωσης.

Λίγο πριν από την εκπνοή της προθεσμίας (48 ώρες πριν από το πρώτο παιχνίδι κάθε ομάδας) ο Θανάσης Σκουρτόπουλος πήρε την απόφαση να «κόψει» τον Αντώνη Κόνιαρη λίγο μετά την χθεσινή πρωινή προπόνηση. Σε αυτήν συμπεριλήφθηκε ο πιο έμπειρος ο Βαγγέλης Μάντζαρης, παρότι κι αυτός είχε «κοπεί» πριν το τουρνουά «Ακρόπολις». Ο 29χρονος πόιντ γκαρντ κέρδισε την εμπιστοσύνη του ομοσπονδιακού προπονητή με τις εμφανίσεις του στο τουρνουά της Κίνας και θα συμμετάσχει για δεύτερη φορά σε Παγκόσμιο Κύπελλο, έπειτα από τη διοργάνωση του 2014.

Την επανεμφάνισή του σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης θα κάνει ύστερα από 11 χρόνια ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, καθώς θα φορέσει τη γαλανόλευκη φανέλα για πρώτη φορά μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008.

Η τελική 12άδα της Ελλάδας είναι:

Πόιντ γκαρντ: Νικ Καλάθης, Βαγγέλης Μάντζαρης.

Σούτινγκ Γκαρντ: Κώστας Σλούκας, Γιαννούλης Λαρεντζάκης.

Σμολ φόργουορντ: Κώστας Παπανικολάου, Ιωάννης Παπαπέτρου, Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Πάουερ φόργουορντ: Γιάννης Αντετοκούνμπο, Γιώργος Πρίντεζης, Παναγιώτης Βασιλόπουλος.

Σέντερ: Γιάννης Μπουρούσης, Γιώργος Παπαγιάννης.

* Οι όμιλοι της διοργάνωσης είναι:

1ος όμιλος: Κίνα, Ακτή Ελεφαντοστού, Πολωνία, Βενεζουέλα

2ος όμιλος: Ρωσία, Αργεντινή, Νότια Κορέα, Νιγηρία

3ος όμιλος: Ισπανία, Ιράν, Πουέρτο Ρίκο, Τυνησία

4ος όμιλος: Σερβία, Ιταλία, Ανγκόλα, Φιλιππίνες

5ος όμιλος: ΗΠΑ, Τουρκία, Τσεχία, Ιαπωνία

6ος όμιλος: Ελλάδα, Βραζιλία, Μαυροβούνιο, Νέα Ζηλανδία

7ος όμιλος: Γαλλία, Γερμανία, Δομινικανική Δημοκρατία, Ιορδανία

8ος όμιλος: Αυστραλία, Λιθουανία, Καναδάς, Σενεγάλη

Από κάθε όμιλο προκρίνονται οι δύο πρώτοι για την επόμενη φάση.

Οι μεταδόσεις

Κυριακή: 10.30 π.μ. Καναδάς – Αυστραλία (ert.gr), 11π.μ. Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία (ΕΡΤ SPORTS), 11.30 π.μ. Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία (ert.gr), Τουρκία – Ιαπωνία (ΕΡΤ 2), 2.30 μ.μ. Σενεγάλη – Λιθουανία (ert.gr), 3 μ.μ. Ελλάδα – Μαυροβούνιο (ΕΡΤ SPORTS), 3.30 μ.μ. Τσεχία – ΗΠΑ (ΕΡΤ 2), Γαλλία – Γερμανία (ΕΡΤ 3).

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου: 10.30 π.μ. Ιταλία – Ανγκόλα (ΕΡΤ 2), 11 π.μ. Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού (ert.gr), 11.30 π.μ. Νιγηρία – Αργεντινή (ΕΡΤ SPORTS), Τυνησία – Ιράν (ert.gr), 2.30 μ.μ. Σερβία – Φιλιππίνες (ΕΡΤ 3), Κίνα – Πολωνία (ΕΡΤ 2), 3.30 μ.μ. Πόρτο Ρίκο – Ισπανία (ΕΡΤ SPORTS), Νότια Κορέα – Ρωσία (ert.gr).