Μουντομπάσκετ: Έφτασε στην πηγή η Εθνική…

Η Εθνική μας ομάδα μπορεί να πλησίασε στο θαύμα ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ παρόλο που επικράτησε της Τσεχίας με 84-77.

Η Εθνική Ανδρών παρατάχθηκε στο «Shenzhen Bay Sports Center» σε έναν αγώνα δίχως αύριο, με τη νίκη με +12 να αποτελεί μονόδρομο, κάτι που όμως δεν επετεύχθη. Ουσιαστικά η «γαλανόλευκη» πλήρωσε την ήττα από την Βραζιλία στην α’ φάση του τουρνουά, ματς στο οποίο «πέταξε» διαφορά 17 πόντων.

Ιδιαίτερα άστοχη από τις βολές η ομάδα του Σκουρτόπουλου (8 χαμένες), η οποία δικαιολογημένα έχει παράπονα από τη διαιτησία, κυρίως από την αντιμετώπισή της στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που τέθηκε νοκ αουτ από νωρίς στο 3ο δεκάλεπτο με 4 φάουλ. Ακόμα και το 5ο φάουλ που σφυρίχτηκε εις βάρος του MVP του NBA είναι κάτι… παραπάνω από αμφισβητούμενο.

«Άγγιξαν» οι Έλληνες παίκτες το +12, όταν προηγήθηκαν 53-65, 6:47΄πριν τη λήξη με λέι απ του Καλάθη και αφού ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε αλλάξει τη ροή του αγώνα υπέρ της εθνικής στην 3η περίοδο. Οι Τσέχοι μείωσαν στο καλάθι (68-70) με τρίποντο του Μπόχατσικ στα 2:13΄΄ πριν τη λήξη.

Στα 49΄΄, η εθνική ξέφυγε με +7 (70-77) μετά από τρίποντο του Νικ Καλάθη και λέι απ του Σλούκα, αλλά το… όνειρο της πρόκρισης «γκρέμισε» για την Ελλάδα ο πόιντ γκαρντ των Σικάγο Μπουλς, Τόμας Σατοράνσκι, όταν διαμόρφωσε το 72-77 στα 27΄΄.

Ο Σλούκας έφερε την εθνική στο +7 (72-79), αλλά ο Γιάρομικ Μπόχατσικ είπε «όχι» στους παίκτες τους Σκουρτόπουλου, γράφοντας το 74-79. Ο Καλάθης με λέι απ διαμόρφωσε το 74-81 στα 14΄΄, ο Μπόχατσικ με 1/2 βολές «έγραψε» το 75-81, ο Καλάθης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 75-84 στα 5΄΄, με τον Κώστα Παπανικολάου να στέλνει στη γραμμή των βολών τον Μπόχατσικ, ο οποίος με 2/2 βολές έφτασε τους 25 πόντους και διαμόρφωσε το 77-84, που ήταν και το τελικό σκορ.

Η «επίσημη αγαπημένη» αποχαιρετά την Κίνα με το πρόσημο να είναι σαφέστατα αρνητικό, μιας και οι προσδοκίες ήταν πολύ μεγαλύτερες.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-32, 49-57, 77-84