Σιμεόνε: Στόχος η παραμονή στην 4άδα

«Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό και έντονο και για τις δύο ομάδες», σχολίασε ο Αργεντινός τεχνικός

Λίγο μετά την χθεσινή εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Θέλτα, ο τεχνικός της Ατλέτικο Μαδρίτης Ντιέγκο Σιμεόνε, ξεκαθάρισε ότι πρωταρχικός στόχος του είναι μία θέση στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, που ισοδυναμεί με συμμετοχή στο νέο Champions League.

«Το πρώτο ημίχρονο ήταν καλό και έντονο και για τις δύο ομάδες», σχολίασε ο Αργεντινός τεχνικός των  “ροχιμπλάνκος” και πρόσθεσε: «Μετά το γκολ, ο αγώνας έγινε πιο «σφιχτός» και αμφίρροπος. Υπήρξαν ελάχιστες ευκαιρίες. Με την ισοφάριση, αναγκασθήκαμε να επιδιώξουμε τρόπους για να πάρουμε την νίκη, αλλά ήταν πολύ δύσκολο να δημιουργήσουμε ευκαιρίες. Ας κρατήσουμε το πρώτο μέρος που ήταν συναρπαστικό. Ο στόχος είναι να παραμείνουμε στην πρώτη 4άδα».

Να σημειώσουμε πως η Ατλέτικο φιγουράρει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 63 βαθμούς.